Meillä Careeriassa on töissä erittäin sinnikäs tyyppi nimeltään Carpo. Kyseessä on automaattiviestipalvelu, joka on aina valmiina muistuttamaan Careerian opiskelijoita, huoltajia sekä henkilökuntaa tärkeistä asioista – ja se tekee sen niin sinnikkäästi, että et voi olla huomaamatta.
Carpo on työkaveri, joka ei koskaan nuku. Se lähettää automaattisia sähköposti- ja Wilma-viestejä ympäri vuorokauden, myös viikonloppuisin ja pyhäpäivinä. Carpo on aamuvirkku, joten viestit saapuvat yleensä klo 8–10 välillä – juuri silloin, kun olet itse ehkä vasta pääsemässä vauhtiin opiskelu- tai työpäivässäsi.
Carpo muistuttaa ja tiedottaa asioista sekä pyytää tarkistamaan tietoja. Se on tärkeä laadunvalvoja, sillä sen ansiosta pidämme erilaisia tietoja ajantasaisina.
Opiskelijoille Carpo lähettää viestejä esimerkiksi seuraavista aiheista: lupa nimen julkaisuun, henkilökohtaisen osaamisen kehittämissuunnitelman eli HOKSin päivitys, henkilötietojen tarkistus tai kutsu alumnitoimintaan. Huoltajia se muistuttaa muun muassa luvasta lainattaviin työvälineisiin ja henkilötietojen tarkistuksesta.
Carpon lähettämien viestien lähettäjänä näkyy Careerian Wilma-palvelut. Viestin lopussa on mainittu, että viesti on lähetetty automaattisesti.
Muistathan, että Carpon viesteihin ei kannata vastata – se on täällä vain auttamassa ja varmistamassa, että kaikki tärkeät asiat tulevat hoidetuiksi ajallaan.
Carpon hahmon on luonut kuvataiteilija Tiina Kuusisto.