Psykologi ja terveydenhoitaja - Careeria

Psykologi ja terveydenhoitaja

Psykologipalvelut

Psykologille voi varata aikoja tukitapaamisiin. Psykologin erityisosaamisaluetta ovat mielen hyvinvointiin ja jaksamiseen liittyvät asiat. Psykologille kannattaa varata aika esimerkiksi silloin,

  • kun koet itsesi stressaantuneeksi, ahdistuneeksi tai mielialasi on laskenut
  • sinulla on pelkoja
  • sosiaaliset tilanteet jännittävät sinua 
  • olet kohdannut kriisin elämässäsi ja haluat keskustella siitä
  • mietit muita mielenhyvinvointiin ja jaksamiseen liittyviä asioita.

Tapaamiset ajanvarauksella

Porvoo, Perämiehentie:
torstaisin klo 8.00-11.00 Roope Rytkönen, ajat kuraattorin ja terveydenhoitajan kautta

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
Cecilia Clayhills, cecilia.clayhills@porvoo.fi

Porvoo, Pomo-talo:
Riikka Hänninen, ajat kuraattorin ja terveydenhoitajan kautta

Porvoo, Ammattitie:
Ei tällä hetkellä

Askola:
Annemari Halme, puh. 040 710 9214

Helsinki: 
Kirsi Tasavuori, puh. 040 681 6845, kirsi.tasavuori@hel.fi (Perustutkinnot ja Valma)

Vantaa: 
tiistaisin Susanne Palmu, puh. 040 4824919, susanne.palmu@vantaa.fi, 1. kerroksen ohjauspiste

Kerava:
Ei tällä hetkellä

 

Terveydenhoitajapalvelut

Kaupunkien terveydenhoitajat palvelevat Careerian perustutkinto-opiskelijoita alla listatuissa Careerian toimipisteissä.

Opiskelija on oikeutettu terveyspalveluihin kotikunnasta riippumatta, jos opiskelu kestää vähintään 2 kk ja johtaa ammatilliseen perustutkintoon. Oppisopimusopiskelijat käyttävät työterveyshuollon palveluja. Sairaanhoitoon liittyvät palvelut opiskelija saa omalta terveysasemalta.

Terveydenhoitajan vastaanotolla voi terveystapaamisessa keskustella kaikista hyvinvointiin ja terveyteen liittyvistä asioista, esim. huolista liittyen opiskeluun, terveystottumuksiin, elämäntilanteeseen, päihteisiin, mielialaan tai uneen.

Vastaanotolla voi myös päivittää työharjoittelussa vaadittavia tai muita puuttuvia rokotuksia.

Porvoo, Perämiehentie:
ma-ke klo 8.00-16.00 ja to 8.00-14.15, Janna Runsala, puh. 040 631 3485, janna.runsala@porvoo.fi

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
ma-to klo 8.00-16.00 ja pe 8.00-14.15, Teija Rantti, puh. 040 4806768, teija.rantti@porvoo.fi

Porvoo, Pomo-talo:
ti ja to klo 8.00-15.00, Päivi Tenhunen. puh. 040 489 9509, paivi.tenhunen@porvoo.fi (muina aikoina Linnankosken lukiossa)

Porvoo, Ammattitie:
Sopimuksen mukaan, Teija Rantti, puh. 040 480 6768, teija.rantti@porvoo.fi  

Askola:
ti ja pe, Taina Hattunen, puh. 040 539 9073, taina.hattunen@askola.fi

Helsinki, Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitaja:
Terveydenhoitaja Emma Uski, vastaanotolle voit varata ajan puhelimitse numerosta 040 190 4408 päivittäin klo 12.00-13.00. Terveydenhoitajan ja tarvittaessa alle 25-vuotiaiden opiskelijoiden lääkäripalvelut sijaitsevat osoitteessa Mechelininkatu 46, A-rappu, 4. kerros.

Vantaa, Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitajat:
joka (parillinen) keskiviikko Terhi Pihlaja, puh. 050 312 4390, terhi.pihlaja@vantaa.fi ja
joka 2. (pariton) keskiviikko Hanna-Maria Perkiö, puh. 043 825 9925, hanna-maria.perkkio@vantaa.fi

Kerava:
Ei tällä hetkellä