Psykologi ja terveydenhoitaja

Psykologipalvelut

Psykologille voi varata aikoja tukitapaamisiin. Psykologin erityisosaamisaluetta ovat mielen hyvinvointiin ja jaksamiseen liittyvät asiat. Psykologille kannattaa varata aika esimerkiksi silloin,

  • kun koet itsesi stressaantuneeksi, ahdistuneeksi tai mielialasi on laskenut
  • sinulla on pelkoja
  • sosiaaliset tilanteet jännittävät sinua 
  • olet kohdannut kriisin elämässäsi ja haluat keskustella siitä
  • mietit muita mielenhyvinvointiin ja jaksamiseen liittyviä asioita.

Tapaamiset ajanvarauksella

Porvoo, Perämiehentie:
Riina Tirkkonen, 040 579 2298, katriina.tirkkonen@porvoo.fi
vastaanotot maanantaisin ja perjantaisin

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
vastaanotolle hakeutuminen kuraattorin kautta

Porvoo, Pomo-talo:
Riina Tirkkonen, 040 579 2298, katriina.tirkkonen@porvoo.fi
vastaanotto torstaisin

Porvoo, Ammattitie:
Riina Tirkkonen, 040 579 2298, katriina.tirkkonen@porvoo.fi
vastaanotot Perämiehentiellä maanantaisin ja perjantaisin

Askola:
Annemari Halme, puh. 040 710 9214, annemari.halme@askola.fi

Helsinki: 
Kirsi Tasavuori, puh. 040 681 6845, kirsi.tasavuori@hel.fi (Perustutkinnot ja Valma)

Vantaa: 
Inka Timonen, puh. 043 825 2849, inka.timonen@vantaa.fi

Kerava:
Ilkka Heikkinen, ilkka.p.heikkinen@kerava.fi, puh. 040 318 2051

 

 

Terveydenhoitajapalvelut

Kaupunkien terveydenhoitajat palvelevat Careerian perustutkinto-opiskelijoita alla listatuissa Careerian toimipisteissä.

Opiskelija on oikeutettu terveyspalveluihin kotikunnasta riippumatta, jos opiskelu kestää vähintään 2 kk ja johtaa ammatilliseen perustutkintoon. Oppisopimusopiskelijat käyttävät työterveyshuollon palveluja. Sairaanhoitoon liittyvät palvelut opiskelija saa omalta terveysasemalta.

Terveydenhoitajan vastaanotolla voi terveystapaamisessa keskustella kaikista hyvinvointiin ja terveyteen liittyvistä asioista, esim. huolista liittyen opiskeluun, terveystottumuksiin, elämäntilanteeseen, päihteisiin, mielialaan tai uneen.

Vastaanotolla voi myös päivittää työharjoittelussa vaadittavia tai muita puuttuvia rokotuksia.

Porvoo, Perämiehentie:
ma-ke klo 8.00-16.00 ja to 8.00-14.15, Janna Runsala, puh. 040 631 3485, janna.runsala@porvoo.fi

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
ti-to klo 8.00-16.00 ja pe 8.00-14.15, Teija Rantti, puh. 040 480 6768, teija.rantti@porvoo.fi

Porvoo, Pomo-talo:
ti ja to klo 8.00-15.00, Päivi Tenhunen. puh. 040 489 9509, paivi.tenhunen@porvoo.fi (muina aikoina Linnankosken lukiossa)

Porvoo, Ammattitie:
Janna Runsala, puh. 040 631 3485, janna.runsala@porvoo.fi 

Askola:
ti ja pe, Taina Hattunen, puh. 040 539 9073, taina.hattunen@askola.fi

Helsinki, Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitaja:
Terveydenhoitaja Pipsa Koponen, vastaanotolle voit varata ajan puhelimitse numerosta 040 190 4408 päivittäin klo 12.00-13.00. Terveydenhoitajan ja tarvittaessa alle 25-vuotiaiden opiskelijoiden lääkäripalvelut sijaitsevat osoitteessa Mechelininkatu 46, A-rappu, 4. kerros.

Vantaa, Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitajat:
Pia Koskelainen, puh. 043 825 9926, pia.koskelainen@vantaa.fi

Kerava:
Miia Kiviranta, puh. 040 318 4113, miia.kiviranta@kerava.fi
Mirva Kaasalainen, puh. 040 318 2503, mirva.kaasalainen@kerava.fi