Psykologi ja terveydenhoitaja

Psykologipalvelut

Psykologille voi varata aikoja tukitapaamisiin. Psykologin erityisosaamisaluetta ovat mielen hyvinvointiin ja jaksamiseen liittyvät asiat. Psykologille kannattaa varata aika esimerkiksi silloin,

  • kun koet itsesi stressaantuneeksi, ahdistuneeksi tai mielialasi on laskenut
  • sinulla on pelkoja
  • sosiaaliset tilanteet jännittävät sinua 
  • olet kohdannut kriisin elämässäsi ja haluat keskustella siitä
  • mietit muita mielenhyvinvointiin ja jaksamiseen liittyviä asioita.

Tapaamiset ajanvarauksella

Porvoo, Perämiehentie:
Riina Tirkkonen, 040 579 2298, katriina.tirkkonen@porvoo.fi
vastaanotot maanantaisin ja perjantaisin

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
vastaanotolle hakeutuminen kuraattorin kautta

Porvoo, Pomo-talo:
Riina Tirkkonen, 040 579 2298, katriina.tirkkonen@porvoo.fi
vastaanotto torstaisin

Porvoo, Ammattitie:
Riina Tirkkonen, 040 579 2298, katriina.tirkkonen@porvoo.fi
vastaanotot Perämiehentiellä maanantaisin ja perjantaisin

Askola:
Annemari Halme, 040 710 9214, annemari.halme@askola.fi

Helsinki: 
Saara Johansson, 050 402 5553 (myös Whatsapp), saara.johansson@hel.fi 
(perustutkinnot ja Valma-koulutus)

Vantaa: 
Anne Lakkavaara, 043 826 7545, anne.lakkavaara@vantaa.fi 

Kerava:
Ilkka Heikkinen, ilkka.p.heikkinen@kerava.fi, 040 318 2051 

Terveydenhoitajapalvelut

Kaupunkien terveydenhoitajat palvelevat Careerian perustutkinto-opiskelijoita alla listatuissa Careerian toimipisteissä.

Opiskelija on oikeutettu terveyspalveluihin kotikunnasta riippumatta, jos opiskelu kestää vähintään 2 kk ja johtaa ammatilliseen perustutkintoon. Oppisopimusopiskelijat käyttävät työterveyshuollon palveluja. Sairaanhoitoon liittyvät palvelut opiskelija saa omalta terveysasemalta.

Terveydenhoitajan vastaanotolla voi terveystapaamisessa keskustella kaikista hyvinvointiin ja terveyteen liittyvistä asioista, esim. huolista liittyen opiskeluun, terveystottumuksiin, elämäntilanteeseen, päihteisiin, mielialaan tai uneen.

Vastaanotolla voi myös päivittää työharjoittelussa vaadittavia tai muita puuttuvia rokotuksia.

Porvoo, Perämiehentie:
ma-ke klo 8.00-16.00 ja to 8.00-14.15, Janna Runsala, puh. 040 631 3485, janna.runsala@porvoo.fi

Porvoo, Hevosenkengänkatu:
ma-to klo 8.00-15.00 ja pe 8.00-14.00 Katriina Pölhö, puh. 040 480 6768, katriina.polho@porvoo.fi  
Kesäloma 12.7.-8.8. jonka jälkeen paikalla arkisin ma-to 8-16 ja pe 8-14.

Porvoo, Pomo-talo:
ti ja to klo 8.00-15.00, Päivi Tenhunen. puh. 040 489 9509, paivi.tenhunen@porvoo.fi (muina aikoina Linnankosken lukiossa)

Porvoo, Ammattitie:
Janna Runsala, puh. 040 631 3485, janna.runsala@porvoo.fi 

Askola:
ti ja pe, Taina Hattunen, puh. 040 539 9073, taina.hattunen@askola.fi

Helsinki, Opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitaja:
Terveydenhoitaja Pipsa Koponen, vastaanotolle voit varata ajan puhelimitse numerosta 040 190 4408 päivittäin klo 12.00-13.00. Terveydenhoitajan ja tarvittaessa alle 25-vuotiaiden opiskelijoiden lääkäripalvelut sijaitsevat osoitteessa Mechelininkatu 46, A-rappu, 4. kerros.

Vantaa, terveydenhoitaja:
Terveydenhoitaja Annu Risulainen, puh. 050 3122 003, annu.risulainen@vantaa.fi,  ma-pe
Vantaan ammattiopisto, Varia AVER, Aviapoliksen toimipiste, Rälssitie 13, 01530 Vantaa,
PL 8810 01030 Vantaan kaupunki

Kerava:
Miia Kiviranta, puh. 040 318 4113, miia.kiviranta@kerava.fi
Mirva Kaasalainen, puh. 040 318 2503, mirva.kaasalainen@kerava.fi